Partnerství mezi českými a německými školami

Mezinárodní interaktivní hodiny

Profesionální lektoři


Víme, jak je složité najít partnerské školy v Německu. Rádi vám proto zprostředkujeme spolupráci s  německou školou, se kterou budete po celou dobu edukace v kontaktu. Projekt Svědkové lidskosti bude nabízen českým a německým žákům pro základní, střední školy a gymnázia (od 9. třídy).   

Skrze interaktivní vedení celé 90-minutové hodiny, budou žáci pracovat v menších mezinárodních skupinkách. V rámci jednotlivých skupinek jim po celou dobu bude zajištěna námi zajištěných lektorů jazyková podpora. Díky zajištění technických pomůcek pro vaši třídu, nám bude umožněno vést celou dobu hodinu edukace interaktivně. 

Lektoři jsou zajištění ze strany SAG. Do vaši školy přijedou osobně bez vzniklých nákladů a osobně provedou celou interaktivní hodinou. Jsou připraveni vést jednotlivé hodiny nejenom prezenční a online formou, ale i v případě potřeby hybridně. 

O našich lektorech si můžete přečíst více informací dále na této stránce.

Jak taková hodina vypadá? 

Průběh programu:

1. Žákům krátce představíme projekt a lektory. Skrze interaktivní hry budou mít možnost se navzájem poznat. Rozdělíme je do mezinárodních skupinek. 

2. Žákům představíme interaktivní prezentaci (aplikace Nearpod), která by měla studenty uvést do historického kontextu. Některé úkoly jsou cíleny na německé žáky, některé na české, měli by si navzájem pomáhat v jejich plnění. Důležitá součást je analýza fotek.

3. V rámci jednotlivých pracovních skupin budou zpracovávat osudy jednotlivých osobností. Pro tuhle část jsme se rozhodli využít geografickou aplikaci arcGIS. Jedná se o práci s osobními příběhy a mapou.

4. Poslední část programu by měla spočívat v prezentaci jednotlivých příběhů a závěrečné diskuzi o připomínání odpůrců nacismu. Uvažujeme o vytvoření fiktivního rozhovoru s osobností.

5. Závěr interaktivní hodiny ukončíme společnou reflexí a prezentací dalších projektů mládeže.  



Naši lektoři 

Kateřina Sklenková

Jmenuji se Kateřina Sklenková, jsem hlavní vedoucí dětského tábora, členkou folkové kapely a praktikantka u SAG. Pocházím z Prahy, kde jsem se díky možnosti chodit na základní školu s rozšířenou výukou jazyků dostala velmi brzy k němčině. Na výměnných pobytech jsem se nadchla pro německou kulturu. Později jsem strávila několik týdnů na gymnáziu v Marburgu, což bylo klíčové pro mé rozhodnutá věnovat se němčině i nadále. Nyní studuji česko-německá studia na Univerzitě Karlově, kam mě nalákal především celý ročník, který se plní na univerzitě v Regensburgu. Ten jsem absolvoval proběhlý akademický rok a i přesto, že se do přednáškových sálů mohlo pouhý měsíc, jsem dostala příležitost se podrobněji zabývat tématy, která jsou pro mne důležitá. Zajímám se o česko-německé dějiny z různých úhlů pohledu, jejich dopad na dnešní společnost, vědy o kultuře a současné sociální problémy. 

Mám zkušenosti s výukou a doučováním německého jazyka, v současné době se věnuji i výuce češtiny. Historie je součástí mého studia. Mám zkušenosti s prací s dětmi - a dělám ji velmi ráda.

Těším se na vás!

Kateřina Břendová

Ahoj! Jmenuji se Katka Břendová a jsem z Plzně, kde teď momentálně i bydlím a pracuju. Do toho studuji na FSV UK v Praze Česko-německá studia. Ve svém volném čase ráda čtu, peču, běhám nebo dělám keramiku. Mezi mé koníčky patří samozřejmě i historie a němčina, proto věřím, že vám toho v programu mám hodně co nabídnout!

Emilie Adler 

Ahoj!

Jmenuji se Emilie a pocházím z Dolního Saska (Niedersachsen). V roce 2021 jsem absolvovala maturitu a od září jsem se stala dobrovolnicí u Sdružení Ackermann-Gemeinde v Praze. Kromě učení základů v českém jazyce se učím o České republice, o sousedství a o společné historii. 

Moje zájmy jsou v odvětví cizích jazyků, literatury a politiky. 

Těším se na tento projekt, ze kterého věřím, že si sama mnohé odnesu!

Christoph Mauerer 

Jmenuji se Christoph Mauerer (nebo v Česku prostě Kryštof) a jsem SŠ a VŠ učitel němčiny. Původně pocházím z bavorské části Šumavy a po maturitě jsem se díky Evropské dobrovolné službě dostal do Prahy. V Praze-Kobylisích jsem pracoval v Salesiánském středisku mládeže. Tam jsem se i učil česky a začal se ještě více zajímat o česko-německé sousedství. Během studií (obory germanistika, bohemistika a katolická teologie na univerzitách v Řezně, Pasově a Praze) jsem se seznámil s Ackermann-Gemeinde. V současné době učím němčinu na jedné střední škole v Praze a na Západočeské univerzitě v Plzni. Tam se věnuji i doktorskému studiu, které je zaměřené na německou menšinu v Plzni za první republiky. Považuji za nesmírně důležité, abychom se zabývali česko-německými vztahy a jejich vývojem. Proto se velmi těším na setkání a diskuzi s Vámi na interaktivním projektu Svědkové lidskosti.

Eliška Pekárková

Jmenuji se Eliška Pekárková a ve Sdružení Ackermann-Gemeinde už se angažuji již mnoho let. Působila jsem v mládežnické organizaci Spirála a měla jsem na starost i putování české verze výstavy Svědkové lidskosti po České republice. V současné době pracuji jako muzejní edukátorka a jsem také doktorandkou moderních hospodářských a sociálních dějin na FF UK. Práce v česko-německém prostředí mě velmi baví a výstava Svědkové lidskosti mi nabízí zajímavou možnost spojit muzejní edukaci, historii i práci v česko-německém prostředí. Mezi mé koníčky patří cestování, jóga, současná literatura a pěstování pokojových rostlin.

Anne Kurz

Vyrostla jsem v Hamburku a o sudetských Němcích jsem ve škole slyšela jen letmo. Tady v Praze v Ackermann Gemeinde jsem se o nich dozvěděla mnohem víc a všimla jsem si, že je to "živé" téma. Čím jsem starší (48 let), tím víc jsem přesvědčena, že kdo poznává jiné lidi a jinou dobu, učí se také lépe rozumět sám sobě. Ze spojení, které se pak může rozvinout, můžeme žít a vytvářet historii úcty a přátelství. Proto jsem ráda, že se mohu na tomto projektu podílet, a jsem přesvědčena, že také svědkové lidskosti nám mají co říci i o současné době. 

O mně: Jsem řeholní sestra a teoložka a už přes rok žiji v Praze.